אישה מתבוננת בעצמה ורואה פנים ריקות

כתות פוגעניות

בעידן הניו אייג' ישנן קבוצות סגורות, המתאחדות סביב מנהיג ורעיון רוחני. הן מפרידות את עצמן מהחברה, מאמצות מנהגים רוחניים שונים וחלק אף יאמרו שמשונים, ושואפות להתפתח כדתות חדשות. אלו אינן כתות...

 

מה זה mind control?

רבים ממנהיגי הכתות ניחנו בעוצמה ובכריזמה. בשתי תכונות אלה כשלעצמן אין כל רע, אך יש בהן...

סטטיסטיקה

בעשור הראשון לחיים העצמאיים שלנו אנו נמצאים בקבוצת סיכון.

חשוב שנכיר את המאפיינים 

מה החוק אומר?

בישראל כיום אין חוק שאוסר הנהגת כתות פוגעניות מכמה סיבות, והראשונה היא שקשה למצוא ראיות

פודקאסט

בפודקאסט שבחרנו יש מידע מקיף על כתות, מהכניסה ועד ליציאה מהן. למדנו ממנו המון.

ארגוני סיוע

במקרה של כתות יש רק ארגון סיוע אחד שהוא הסמכות המקצועית הייעוצית והטיפולית. חשוב שתכירו.

ראיון

ראיינו את לירון ליברמן נציגת המרכז הישראלי לנפגעי כתות ויוצאת כת בעצמה. היה מעניין! 

מדריך

יצרנו עבורכם מדריך ממוקד שייתן לכם כלים ויעזור לכם לקבל את ההחלטות הנכונות במקרה הצורך

פלייליסט כתות בישראל

חשבתם שבישראל אין כתות?!

טעות. אספנו עבורכם מספר כתבות על כתות שהיו ועדיין פעילות.

 

מהי כת פוגענית?

בעידן הניו אייג' ישנן קבוצות סגורות, המתאחדות סביב מנהיג ורעיון רוחני. הן מפרידות את עצמן מהחברה, מאמצות מנהגים רוחניים שונים וחלק אף יאמרו שמשונים, ושואפות להתפתח כדתות חדשות. אלו אינן כתות פוגעניות. 
מה שהופך קבוצה המתאחדת סביב מנהיג ולה רעיון (לרוב רוחני) לכת פוגענית אלו הטכניקות הפסיכולוגיות הננקטות על ידי מנהיג הכת. 
שיטות אלו גורמות לחברים בה ליצור זהות חדשה עד כדי יכולת ניצול ושעבוד המאמינים לטובת המנהיג. 
מטרת מנהיג הקבוצה היא להפיק רווח כלשהו מהמאמינים. הרווח יכול להיות..

קרא.י עוד...

 

מה זה mind control?

רבים ממנהיגי הכתות ניחנו בעוצמה ובכריזמה. בשתי תכונות אלה כשלעצמן אין כל רע, אך יש בהן פוטנציאל לניצול של חברי הקבוצה ולכן, קבוצה הופכת לפוגענית כשבפעולותיו של המנהיג נעשה שימוש בכריזמה ובעוצמה שלו כדי לגרום לאובדן האינדיבידואליות והרצון החופשי של חברי הקבוצה.

ה-mind control נוצר באמצעות מגוון טכניקות פסיכולוגיות המתבצעות על ידי המנהיג תוך יצירת תחושה של חולשה ותלות מצד אחד והפצצת אהבה מנגד, החדרת פחדים למי שמתחיל להעלות ספקות ורוצה לעזוב, ניתוק מהעולם החיצוני כולל משפחה גרעינית, דרישה לוידויים ולשיתוף במידע אישי ואינטימי...
קרא.י עוד...

 

מה החוק אומר?

בישראל כיום אין חוק שאוסר הנהגת כתות פוגעניות מכמה סיבות, והראשונה היא שקשה למצוא ראיות נגד מנהיג כת ולהפליל אותו. בנוסף, החברים בכת נמצאים שם לרוב מבחירה והם משועבדים למנהיג נפשית ופיזית עד כדי כך שהם מאמינים שזו דרך חיים לגיטימית, ושאם יפגעו בקבוצתם או במנהיג הם יפגעו בעצמם או באחרים. יתרה מכך, הנושא לא מתועדף כרגע בתקציב משרד הרווחה.
החוק למניעת הטרדה מינית רלוונטי בחלק מהמקרים. הוא מדבר על מקרים בהם אדם מקבל הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני או התייחסויות...

קרא.י עוד...

 
אינפוגרפיקה כתות.png
 

האזינו לפודקאסט

זהירות: כתות

ארה"ב סוערת בימים אלה על רקע הכוונה לחון את שארית חברי כנופייתו של הרוצח האכזר צ'ארלי מנסון. למרות שהאיש נחשב עד היום למנהיגה של אחת הכתות הידועות בהיסטוריה, הוא לא היה הראשון שהשתמש בתכונותיו יוצאות הדופן כדי להקיף את עצמו במעריצים פנאטים ולבנות כת.

מה היא למעשה כת, ומתי קבוצה נושאת מאפיינים של כת? כיצד מתבצע התהליך המכונה 'שטיפת מוח', ומה עומק הקשר בין כת לדת? 

 

מרכזי סיוע ליווי ותמיכה

המרכז הישראלי לנפגעי כתות

ימים א'-ד' 9:00-02:00

יום ה' 9:00-24:00

באילו מקרים יכולים לסייע?

 'המרכז לנפגעי כתות' הוא המרכז היחיד העוסק בנושא במדינת ישראל.
המרכז הינו חברה לתועלת הציבור הפועלת ללא כוונת רווח. המרכז הוקם באוגוסט 2006 כדי לתת מענה לנפגעי כתות בישראל ובני משפחותיהם.
המרכז פועל למען הציבור הישראלי בכמה דרכים, ומציע תמיכה ומידע ליחידים, קבוצות, גופים חינוכיים וממלכתיים. כמו כן, עוסק המרכז בפיתוח קשר עם ארגונים דומים בחו"ל.
המרכז מציע מידע עדכני ומקיף על דרכי הפעילות של כתות, מקדם באמצעי התקשורת מודעות והסברה בנושאי כתות, מפנה נפגעים לטיפול נפשי אצל פסיכולוגיים המתמחים בנושא לסיוע משפטי, מספק חומרי הסברה שונים להפצת הידע בציבור, פועל לגיוס תרומות ומתנדבים למימון הפעילות ולקיומה, פועל לשינוי חקיקה בישראל ולמציאת הדרכים להגבלת פעילות הכתות במסגרת החוק הקיים, מקיים מפגשים וכנסים לנפגעי כתות ובני משפחותיהם, מקיים במסגרתו קבוצות תמיכה לנפגעי כתות, מקיים הרצאות בנושא תופעת הכתות בישראל, לבני נוער, לאנשי מקצוע ועוד.

03-6708811

 

המדריך

 

פלייליסט כתות בישראל

כרזה שמטרתה לעורר מודעות לנושא הכתות שהמססר המרכזי בה הוא שאסור להאמין לכל מה שאומרים לכם. היזהרו מכתות. אם יש לכם חשש שאתם או מישהו שאתם מכירים נמצא בכת, התקשרו למרכז הישראלי לנפגעי כתות